0
0

SSD или HDD

Повечето потребители днес желаят да закупят лаптопи, които да отговарят на техните компютърни нужди, и трябва да избират между SSD (solid state drive - устройство за съхранение на непроменлива памет) и HDD (hard disk drive – харддиск драйв) за свой съхранителен компонент. Кой е по-добрият избор – SSD или HDD? Въпреки че цената на SSD постепенно пада, предимството на цената на гигабайт все още е за HDD. Все пак, ако качеството на работата и бързото зареждане са Ви по-важни от цената, тогава SSD е вашият избор. В тази статия ще направим сравнение между SSD и HDD устройствата, ще споменем техните предимства и недостатъци.








Какво е SSD?


Няма да правим предположения и ще кажем истината на език, който всеки би могъл да разбере. Може да си търсите компютър и просто да се чудите какво пък е SSD? Като за начало –  абревиатурата SSD идва от Solid State Drive. Сигурно сте запознати с USB (флаш) паметите – може да се каже, че SSD е по-голямата и по-сложна версия на скромната флаш памет. Също като флашката, SSD няма допълнителни движещи се части. Информацията се съхранява на микрочипове. Харддиск драйвът използва механичен преден крайник с глава с възможност за четене/писане, която се върти наоколо и прочита информация от правилната локация на съхранителния поднос. Разликата е в това, което прави SSD толкова по-бърза. Кое е по-бързо? Да, трябва да преминете през стаята, за да вземете книга и да прочетете информацията или просто магически тази книга да се появява отворена пред Вас, когато имате нужда. Ето, така се сравнява HDD с SSD; просто изисква повече физически труд (механично движение), за да получи информация.


Типичното SSD използва така наречената NAND-базирана флаш памет. Това е непроменлив вид памет. Какво означава непроменлива памет, може да попитате? Простият отговор е, че може да изключите диска, но той няма да „забрави“ какво сте съхранили в него. Това, разбира се, е жизненоважна характеристика за всеки вид постоянна памет. В ранните дни на SSD имаше  слухове, че съхранената информация ще се изразходва и загуби след няколко години. Както и да е, този слух със сигурност не е верен с днешната технология, тъй като можеш да четеш и записваш цял ден на SSD и целостта на съхранената памет ще се запази за повече от 200 години. С други думи, съхранената памет може да Ви надживее!


SSD няма механичен преден крайник, с който да чете и записва информация, вместо това разчита на вграден процесор („мозък“), наречен контрольор, който извършва много операции, свързани с четене и писане на информация. Контрольорът е много важен фактор за определяне на скоростта на SSD. Решенията, които взема, свързани с това как да запаметява, кешира и изчиства информация, могат да определят общата скорост на драйва. Няма да описваме в детайли различните операции, които извършва, като например – поправка на грешки, кеширане на четенето и писането, криптиране и събирането на отпадъци. Все пак е важно да се отбележи, че добрата технология на контрольора е това, което отличава отличната от добрата SSD. Пример за бърз днешен контрольор е SandForce SATA 3.0. (6 GB/s) SSD контрольор, който поддържа светкавични скорости до 550 MB в секунда скорост за четене/писане. Следващото поколение от семейството на SandForce3700 контрольори бе представено в края на 2013 г. и се говори, че може да достигне феноменалните скорости за четене/писане от 1 800 МВ на секунда последващи скорости и 150К/80К случайни IOPS (Input/Output Operations Per Second).


Факторът на формата всъщност е същият като на HDD. Има от стандратните 1.8“, 2.5“ и 3.5“, които могат да се поберат в корпуса и съединителите на хард драйвове със същия размер. Съединителите, използвани за тези стандартни размери, са SATA. Има и по-малки размери SSD, които използват така наречените mini-SATA(mSATA), които се побират в  mini-PCI Express слота на лаптопа.


Какво е HDD?


Харддиск драйвът или HDD на технологичен език, съществува от много години и е свързан със самия технологичен свят. HDD са представени за пръв път през 1956 година – да, точно така, това е почти 60-годишна технология. HDD използва магнетизъм за съхранение на информацията на въртящ се поднос. Четяща/пишеща глава се носи над въртящ се поднос, четящ и записващ информация. Колкото по-бързо се върти подносът, толкова по-бързо работи и HDD. Драйвът на типичния днешен лаптоп се върти с 5400 RPM (Revolutions per minute) или 7200 RPM, въпреки че някои сървър-базирани подноси се въртят до 15 000 RPM.


Най-голямото предимство на HDD е, че може да съхранява много информация на евтина цена. Тези дни 1 TB (1,024 GB) памет не е необичайно за лаптоп хард драйв и плътността продължава да се увеличава. Но в днешно време е трудно да се изчисли цената за гигабайт, тъй като има толкова много класове за обмисляне, въпреки че е лесно да се каже, че HDD са много по-евтини от SSD. За сравнение, WD Black (1TB) струва около 70 лв. в повечето сайтове, докато Crucial M500 (900GB) и Samsung 840 EVO (1TB) SSD – около 370лв. и 440лв. всеки, повече от 5 пъти над цената на WD Black. Така че, ако искате евтина памет и то много, използването на стандартният хард драйв е най-добрата опция.


На външен вид HDD изглежда по съвсем същия начин като SSD. HDD използва предимно SATA интерфейс. Най-често срещаният размер на хард драйв на лаптоп е 2.5“ фактор на формата с по-големия 3.5“ фактор на формата, използван в настолните компютри. По-големият размер позволява повече вътрешни подноси и следователно повече капацитет за съхранение. Някои хард драйвове на настолни компютри могат да съхраняват до 6 ТВ информация.


SSD срещу HDD – сравнение


За по-лесно сравнение ще споменем всички характеристики и ще дадем „плюс“ на по-добрия избор, в случая респективно на SSD или наHDD, и ще споменем причините:


  • Разход на енергия/живот на батерията – SSD получава своя пръв „+“, изхабявайки около 2-3 вата, и достигайки тласък на батерията от над 30 минути. HDD изхабява повече мощ, около 6-7 вата и следователно изхабява повече батерия.
  • Цена –Тук HDD получава „плюс“, струвайки само около 0.06лв. на гигабайт (при закупуване на 4 ТВ модел), SSD е по-скъп – около 0.10лв. за гигабайт (за 1 ТВ драйв).
  • Капацитет – Отново „плюс“-а получава HDD, който обикновено има около 500 GB и 2 ТВ за размера на ноутбук драйва; 6 ТВ максимум за настолните компютри. SSD пък обикновено не достига повече от 1 ТВ за размера на ноутбук драйва и 1 ТВ максимум за настолните компютри.
  • Време за зареждане на операционната система – В този случай  SSD печелят със средно около 10-13 секунди време за зареждане. На HDD това отнема около 30-40 секунди.
  • Шум – SSD печели отново, тъй като няма движещи се части – няма и шум. При HDD, обаче, ясни звуци, наподобяващи кликане и въртене, могат да бъдат чути.
  • Вибрации – Отново, след като няма движещи се части в SSD, няма и никакви вибрации. При въртенето на подносите на HDD, понякога има и вибрации.
  • Затопляне – Отново „плюс“ за недвижещите се части на SSD, тъй като използват малко мощ и по този начин не се затоплят. HDD също не се загрява много, но все пак е повече от своя събрат, заради движещите се части и по-голямата консумация на енергия.
  • - Процент на неизправност – Средно на всеки 2 милиона часа неизправност може да настъпи при SSD, докато при HDD е 1.5 милиона часа, означавайки че SSD отново получава „плюс“.
  • Копие на файловете/Скорост на писане – Обикновено около 200 МВ на секунда и до 550 МВ на секунда за последните технологични модели на SSD, с което превъзхожда HDD, стигаща от 50 до 120 МВ в секунда.
  • Криптиране – Пълно дисково криптиране (FDE – Full Disk Encryption), поддържащо се от някои модели както на SSD, така и на HDD.
  • Скорост на отваряне на файлове  – „Плюс“ за SSD, която е до 30% по-бърза от HDD.
  • Влияние на магнетизма – И последният „плюс“ отново е за SSD, които не се влияят от магнетизма, докато събратята им се влияят до много голяма степен, като техните магнити могат дори да изтрият информация.


Ако теглим чертата, SSD печелят с 9 на 3 „плюса“. Това означава ли, че SSD е три пъти по-добра от HDD? Не. Както споменахме по-рано, всичко зависи от индивидуалните нужди. Сравнението служи само за показване на плюсовете и минусите при двете опции. За да Ви помогнем още повече, ето и някои правила, които да следвате, когато решавате кой драйв е най-подходящ за Вас:


HDD би бил подходящият избор, ако:


  • Нуждаете се от много памет, до 6 ТВ (макар че с SMR технологиите новите драйвове могат да имат и до 10 ТВ);
  • Не искате да харчите много пари;
  • Не Ви интересува колко бързо зарежда компютърът  или отваря програмите – тогава си вземете HDD.

SDD може да е правилният избор за Вас, ако:


  • Желаете да заплатите повече за по-качествена работа;
  • Не Ви бърка, ако имате лимитиран капацитет памет или може да се справите с това (И отново, SDD се опитват да разрешат този проблем).


Харддиск драйвовете все още са най-популярният избор за повечето обикновени потребители, които обикновено го избират за своя нов компютър, поради по-ниската му цена. Но все повече и повече потребители желаят най-доброто качество на работа и избират SDD за новото си устройство или ъпгрейд на сегашното си. По този начин SDD са на път да станат популярния и стандартен механизъм за съхранение на информация, особено за лаптопите, поради предимствата, които имат за мобилни устройства (в момента могат да се намерят във всички лаптопи от категория Ултрабук). Въпреки това, винаги ще има пазар и за двата вида памет. Създаването на mSATA SSD устройствата и хибридните драйвове, съдържащи характеристиките на SDD и на HDD, е още един вариант за потребителите, които искат най-доброто от двете.