0
0

Специализирана графична карта или интегрирана графична карта

Когато купувате компютър или по-специално лаптоп, хардуерът, който е най-труден за избиране, е графичната карта. Може и да сте чували термини като интегрирани, дискретни и специализирани. Първо, за да разсеем объркването, дискретни и специализирани тук означават едно и също, така че има само две неща, които трябва да знаете, за да разберете разликата между двата вида графични карти: каква е разликата между интегрираната и специализираната карта и какви са плюсовете и минусите на всяка от тях? Отговорът на втория въпрос зависи от това за какво точно ще използвате компютъра. Преди да закупите компютър за игри и графична карта, трябва да знаете как ще го използвате. За да Ви помогнем да решите от какво се нуждаете, ще Ви изброим и разликите между специализираните и интегрираните графични карти.




Интегрирана


Интегрираните участъци за обработка на графики (GPU) не използват собствен RAM, а вместо това използват системната памет. Така че, ако имате 4GBRAM, видеокартата може да използва от 1 до 5% от свободната памет от графична обработка. Разбира се, процентът е различен в зависимост от размера на задачата и особено, ако сте задали много задачи или играете игра.


Предимството на интегрирания елемент е, че е по-евтин, което означава и по-евтин компютър. Интегрирана графична карта също означава по-малка възможност от прегряване от специализираната видеокарта и използване на много по-малка мощност, което подобрява цялостния живот на батерията. Интегрираните карти са перфектни за хора, които всеки ден извършват графична обработка. Това включва гледането или редактирането на видео, 2D игри и обикновена текстова обработка. Такива действия не натоварват графиките, затова нискокачествената видеокарта е най-добрият избор. Това не означава, че няма да може да играете 3D игри, но ще трябва да намалите настройките на графиките или ще има много забавяния.


Специализирана


Специализирана или дискретна, GPU има свой независим източник на видео памет, оставяйки RAM-а, който системата Ви използва, недокоснат. Ако имате GeForce GTX 680M видеокарта с 2GB видеопамет, например, тя е съвсем независима от системната Ви 8GB памет. Специализираните карти са перфектни, ако сте сериозни геймъри или професионални графични дизайнери.


Картата има и няколко минуси, разбира се. Ако нямате подходящия дизайн или добър вентилатор, тази видеокарта ще загрее много. Ако сте сериозен геймър или използвате двойна мониторна система, GPU ще трябва да работи много повече и бързо ще загрее. Тези карти изискват и много мощ, така че лаптоп със специализирана графична карта ще намали живота на батерията. Трябва да очаквате да платите повече за такъв вид карта. Има разлики в цените до стотици левове повече за специализирана карта, отколкото за интегрирана. Може да Ви препоръчаме едно нещо, ако използвате специализирана карта - то е да се уверите, че лаптопът Ви има поне един или два вентилатора и достатъчно отдушници. Може да намерите и специални охладители, ако искате да дадете малко повече защита на системата си.


Някои графични карти могат да бъдат включвани и изключвани. Това означава, че участъците за обработка на графики са вградени като специализирани и като интегрирани карти. Когато извършвате дейности като редактиране на електронни таблици или разглеждане на страници в Интернет, интегрираната карта се включва, което ще намали разхода на батерия на лаптопа Ви. Когато гледате HD филм или играете на игра с високи графики, картата се зарежда и започва да работи като интегрирана, подобрявайки общото представяне, но намалявайки живота на батерията.


Преди да вземете решение за вида графична карта, която искате, уверете се, че знаете как ще я използвате. Ако сте обикновен потребител, интергираните графични карти са перфектен избор.  Може да сърфирате из Нета, да гледате YouTube видео или Blu-ray филми без никакви проблеми. Специализираните видеокарти са перфектни за тези, които искат най-доброто визуално преживяване, дори и ако играете или правите дизайни на графики. Запомнете, че визуалният дизайн на игрите ще продължи да се подобрява. Трябва да планирате напред във времето и да изберете карта, която да издържи поне няколко години, преди да се наложи да я ъпгрейдвате.