Лаптопи и компютри, неизменна част от нашето ежедневие. В XXI в. в дома ни задължително присъства подобна техника. Всеки един от нас поне един час на ден има работа на компютър или лаптоп, а повечето хора дори прекарват ежедневието, работейки с тях или просто използвайки ги за забавление и развлечение. Но колко добре ги познаваме? По лаптопа и по кутията на компютъра има най-различни интерфейси, някои от които никога не сме ползвали. Днес ще ви запозная подробно с всички тях.
Периферни устройства – така се наричат всички устройства, които са в състояние да бъдат включени с нашата машина. Делят се на запаметяващи и входно-изходни устройства. Запаметяващите са всеизвестните DVD-ROM устройства, остарелите CD-ROM и флопи дискови устройства и не на последно място – хард дискови устройства. Входните устройства са както следва: клавиатура, мишка, скенер, микрофон, джойстик и уеб камера. Изходните устройства са: монитор, плотер, принтер, слушалки и тонколони. Нека започнем с най-използваните:
Клавиатура и Мишка. Свързването им към компютър става по два начина: чрез PS/2 вход или USB вход. Ако входът е PS/2, то в лилавия порт се включва клавиатурата, а в зеления – мишката. Особеност на PS/2 порта е, че е необходим рестарт на компютъра след включването му, за да стартира работа.
Принтер. По-старите модели принтери се свързват с така известния паралелен порт LTP.
Съвременните модели са свързани чрез USB.
Микрофон. Той има стандартен вход, но понеже се комбинира със слушалки, някои лаптопи предлагат комбиниран интерфейс.
Снимка 1 показва преходник, в който можем да свържем микрофон и слушалки. На снимка 2 е показан преходник от комбинирани слушалки и микрофон, с който можем да преминем към отделното им свързване. Този преходник е универсален, защото позволява комбинирането на изходно (слушалки) и входно(микрофон) устройство в едно и обратното – тяхното разделянето.
Зеленият изход е за слушалки и тонколони, а розовият вход е за микрофон. Буксите са със стандартен размер от 3.5 мм
Камера. Свързва се посредством USB порт, но е възможно и чрез FireWire Port(IEEE 1394).
Монитор. Свързването му е възможно чрез VGA, DVI, HDMI DisplayPort, Mini DisplayPort и още няколко порта, но ние ще разгледаме най-използваните.
VGA (Video Graphics Array – Видео Графичен Масив) Видеостандарт с аналогов изходен видеосигнал. Стандартът е разработен през 1987 г. от IBM. Тези кабели предават аналогов сигнал. Голяма част от LCD и LED телевизорите разполагат с този порт и предоставят възможност за връзка с компютър.
DVI. (Digital Visual Interface – Цифров Видео Интерфейс). Най-разпространеният цифров видео кабел. Някои DVI кабели или портове може да са с по-малко щифтове, ако те са предназначени за по-ниска резолюция, така че внимателно преглеждайте, преди да купувате. Най-големият проблем с DVI е, че не поддържа HDCP кодиране, така че ако имате само DVI порт, няма да можете да гледате HD филми и клипове и HD Blu-rays.
HDMI.Тези кабели поддържат едновременно видео- и аудиосигнал като видеото е до 1900х1200 FullHD. Достъпно е HDCP кодиране и позволява да гледате HD филми и клипове и HD Blu-rays.
DisplayPort. Този порт се среща най-вече при новите лаптопи. Той е наследник на VGA и DVI, но външно прилича на HDMI порт. Характеристиката му наподобява HDMI: поддържа 1900х1200 Full HD видео, достъпно е HDCP кодиране и позволява да гледате HD филми и клипове и HD Blu-rays.
Конектори за включване към Интернет. Лаптопите и компютрите разполагат с два такива: RJ45 и RJ11.
RJ45 Конектор за свързване към локални мрежи и Интернет.
RJ11 Такъв конектор има всеки стационарен телефон. При компютрите служи за свързване към телефонна линия за достъп до Интернет с помощта на вградения модем. Той е по-тесен от RJ45.
eSata или eSata/USB. Този интерфейс позволява свързване на устройства за съхраняване на данни. eSata/USB представлява комбиниран порт и предоставя възможност за свързване и на устройства с двата интерфейса.
USB 2.0 и USB 3.0. Универсален, това е името на този интерфейс. С него можем да свържем почти всичко с нашия лаптоп като започнем от принтер, клавиатура и мишка и стигнем до преносими памети (флашки). Разликата между USB 2.0 и USB 3.0 е огромна, като най-забележима е тя в скоростта - 5 Gbit/s, а на USB 2.0 е 480 Mbit/s. Можете да ги различите по цвета. USB 3.0 -портовете са сини, а USB 2.0 – черни или бели.
ExpressCard слот. Служи за свързване на периферни устройства към лаптоп.
SD слот. Можем да свържем карта памет към компютър или лаптоп, като SD слотът може да бъде преходник за Micro SD карта. Тези слотове често са за комбиниране на повече от един стандарт и поддържат SD, MMS, MS, xD